Białko wegańskie i jego skuteczność w diecie sportowca

białko wegańskie

Każdy z nas, kto regularnie pracuje nad rozbudowaniem swojej masy mięśniowej wie, że treningi to tylko połowa sukcesu. Ogromną rolę odgrywa także wypoczynek- gdyż to właśnie wtedy zachodzą procesy regeneracyjne i metaboliczne, ale również niezbędne jest dostarczenie do organizmu białka. Nie ma co się oszukiwać, że odżywki białkowe są niezbędne, by móc zobaczyć efekty ciężkiej pracy na siłowni. Coraz więcej z nas jednak przechodzi na dietę wegańską, co poskutkowało również stworzeniem wegańskiego białka. Czy jest ono tak samo skuteczne jak odżywka pochodzenia zwierzęcego?

Rodzaje wegańskich odżywek białkowych

Białko wegańskie doczekało się wielu rodzajów, w które obecnie można zaopatrzyć się na rynku. Sportowcy na diecie wegańskiej mają więc duże możliwości. Jakie mamy rodzaje wegańskiego białka? Otóż:

białko wegańskie
  • białko sojowe- które od dawna już cieszy się ogromną popularnością. Zawiera ono wszystkie niezbędne aminokwasy, jednak jeśli się na nie zdecydujemy, o wiele lepiej będzie wybrać izolat, niż koncentrat. Okazuje się, że zawiera on aż 90% białka, a także niewielką zawartość węgli oraz tłuszczów. Koncentrat sojowy, zawiera jedynie 65 % białek.
  • białko pszeniczne- to jedna z najmniej popularnych, wegańskich odżywek białkowych. Niemniej jest ono wciąż dostępne na rynku, jednak jego jedyną zaleta jest spora dawka aminokwasu endogennego jakim jest glutamina. W tym białku wegańskim nie znajdziemy pełnego zespołu aminokwasów, więc nie oszukujmy się, ale jego udział w budowaniu masy mięśniowej będzie znikomy.
  • białko z grochu- to białko z kolei zasługuje na wyróżnienie pod względem liczby występujących w nim aminokwasów, które są niezbędne nie tylko do pełnej regeneracji, ale również do wzrostu mięśni. Co więcej ten typ białka wegańskiego jest niezwykle cennym źródłem błonnika, a także witamin i minerałów jak np. żelazo, potas, magnez, czy witaminy A, E, C. To białko również nie wywoła reakcji alergicznych, dzięki temu może być stosowane przez osoby z takimi właśnie skłonnościami. Zawiera ono niewielką ilość węglowodanów, przez co ma również niski indeks glikemiczny.
  • białko z ryżu-  to kolejny typ wegańskiej odzywki białkowej, którego największą zaleta jest niezwykle niska zawartość tłuszczu, a co więcej lekkostrawność. Białko ryżowe odznacza się również dużą przyswajalnością. Pamiętajmy, ze izolat z białka ryżowego będzie pozbawiony kazeiny, glutenu czy laktozy.

Czy białko wegańskie jest skuteczne?

Wiele osób zastanawia się, czy wegańskie odżywki białkowe, są równie skuteczne co te, wytworzone z produktów zwierzęcych. Okazuje się, że tego typu białka są świetną alternatywą i rozwiązaniem dla sportowców na diecie, która wyklucza produkty pochodzenia zwierzęcego, ale również świetnie sprawdzi się w przypadku osób z alergiami czy nietolerancją laktozy. W tym miejscu jednak warto nadmienić, że białko wegańskie od swiatsupli.pl może być tak samo skuteczne jak to pochodzenia zwierzęcego. Co więcej, mimo nazywania produktu białkiem niepełnowartościowym, ten rodzaj białka jest jak najbardziej pełnowartościowy. Okazuje się, że wegańskie odżywki białkowe, o różnej zawartości aminokwasów, wystarczy jedynie ze sobą zmieszać, a dzięki temu możemy otrzymać białko o całkowitym i pełnym składzie aminokwasów, które w dodatku jest wegańskie. Taka kombinacja produktów, dostarczy do organizmu wszelkich niezbędnych egzogennych aminokwasów, nawet tych rozgałęzionych BCAA. Analogicznie, zyskamy dzięki temu regenerację uszkodzonych włókien mięśniowych, a również zauważymy wzrost masy mięśniowej.